O kierunku Mechanika i Budowa Maszyn

Program studiów zapewnia przygotowanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów posiadających wiedzę, kompetencje i umiejętności w zakresie organizacji i technologii produkcji, nowoczesnych metod wytwarzania oraz efektywnego sterowania procesami projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Absolwenci kierunku potrafią, przy wykorzystaniu nowoczesnych metod organizacji pracy, planować, projektować i zarządzać systemami eksploatacji maszyn produkcyjnych oraz pojazdów i maszyn roboczych.

Absolwenci kierunku mechanika i budowa maszyn znajdują zatrudnienie w:
  • przedsiębiorstwach produkcyjnych przemysłu maszynowego,
  • firmach projektowych,
  • przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem pojazdów i maszyn roboczych,
  • przedsiębiorstwach i instytucjach użytkujących pojazdy i maszyny robocze,
  • przedsiębiorstwach transportowych,
  • firmach zaplecza technicznego pojazdów i maszyn,
  • przedsiębiorstwach produkcji półfabrykatów, elementów, podzespołów, zespołów, układów, maszyn urządzeń na wszystkich etapach procesu produkcji,
  • przedsiębiorstwach przy zarządzaniu personelem i procesem produkcyjnym.

Szeroka współpraca Uczelni z biznesem krajowym i międzynarodowym zaowocowała studiami dualnymi – innowacyjnym projektem edukacyjnym na kierunkach inżynierskich. Na studiach tego typu, Uczelnia kształci w partnerstwie z ponad 40. renomowanymi firmami m.in.: Signify, SeaKing Poland, czy Hydro i jest jedną z nielicznych uczelni w kraju, prowadzących studia dualne na tak szeroką skalę.
Dzięki temu, studenci otrzymują praktyczne przygotowanie do zawodu oraz kwalifikacje cenione na rynku pracy - szczegóły TUTAJ

Nowy budynek dla inżynierów

W październiku 2020 roku, otwarty został nowy budynek dla kadr inżynierskich. W budynku pojawiły się nowe sprzęty m.in. w: laboratorium inżynierii produkcji, laboratorium silników i metrologii, pracowni wytrzymałości materiałów. Doposażona została także stacja kontroli pojazdów oraz hamownia silnikowa. Wszystkie te działania wpłyną z pewnością na udoskonalenie procesu kształcenia przyszłych inżynierów, którzy są jedną z najbardziej poszukiwanych grup przez pracodawców naszego regionu.

Oficjalnie, wstęga przed wejściem do zmodernizowanego budynku, przecięta została 5 października przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki Szkolnictwa Wyższego – prof. dra hab. Grzegorza Wrochnę. Ministerstwo właśnie na rozbudowę bazy dla kierunków inżynierskich Uczelni, przekazało ponad 3,4 mln. Inwestycja faktycznie robi wrażenie!

Co znajduje się w nowych pracowniach?

  • w laboratorium inżynierii produkcji studenci mają do dyspozycji najnowocześniejszy symulator spawania, który eliminuje z procesu substancje toksyczne oraz promieniowanie UV, na które narażeni byli uczący się tej sztuki. Znajduje się tu także wtryskarka laboratoryjna, która pozwala wykonywać próbki do badań wytrzymałościowych tworzyw sztucznych;
  • w pracowni metrologii znajduje się m.in. skaner 3D, dzięki któremu mierzyć można niezwykle precyzyjnie detale, trudno dostrzegalne przez ludzkie oko. To urządzenie wykorzystywane jest w działach jakości produkcji;
  • nowoczesny sprzęt zyskała także pracownia termodynamiki i eksploatacji oraz laboratorium silników spalinowych, gdzie znajdują się silniki wykorzystane obecnie w pojazdach, dzięki czemu kształcić można studentów z zakresu ich diagnostyki, eksploatacji i budowy;
  • stacja kontroli pojazdów wyposażona została w najnowocześniejszy sprzęt, który ukazuje studentom metody i analizy wykorzystywane w diagnostyce pojazdów. Co ważne ze stacji korzystać będą nie tylko studenci w procesie nauki, ale także mieszkańcy miasta i regionu;
  • w pracowniach znajdują się także prace inżynierskie naszych absolwentów, ukazujące np. proces automatyzacji produkcji, co wykorzystywane będzie przy zajęciach z automatyki i robotyki.   

Z tych ogromnych zmian skorzystają przede wszystkim studenci z Katedry Inżynierii Mechanicznej i Katedry Transportu. Uczelnia jednak chciałaby dzielić się nowoczesnymi technologiami z zakresu transportu oraz mechaniki i budowy maszyn. Dlatego też, już teraz planowana jest ściślejsza współpraca ze szkołami średnimi, które nastawione są na kształcenie kadr inżynierskich naszego regionu.

PATRYK WŁAD - absolwent kierunku
Zajęcia były ciekawe i dość mocno poruszały aspekty zastosowania teorii w praktyce, a baza laboratoryjna dopełniała całość kształcenia na kierunkach inżynierskich. Ponadto Uczelnia oferowała wiele możliwości poszerzania swojej wiedzy, a także do budowania kompetencji miękkich. Ja z takiej okazji również skorzystałem wyjeżdżać na studia za granicę. W ramach programu wymiany międzynarodowej Erasmus, miałem okazję studiować na uczelniach w Rumunii i na Słowacji.
Patrząc wstecz, z pewnością mogę stwierdzić, że absolwenci ANS w Pile, są pożądanymi specjalistami na rynku pracy w północnej Wielkopolsce. Pracodawcy chętnie rozpoczynają współpracę z ludźmi, którzy reprezentują praktyczne podejście do spraw zawodowych i nie boją się podejmować nowych wyzwań – a bez wątpienia duża część studentów do takich osób należy.

Mechanika i Budowa Maszyn

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"